Smurfs

16. června 2006 v 21:25 | Máťa |  Filmy
Šmoulové


Tihle modří skřítkové byly svého času obrovským hitem. Ač se země více, či méně nacházely ještě v komunistickém zřízení, kapitalismus postrádaje, dokázaly uchvátit děti i mládež. Šmouly jste mohli potkat na penálech, taškách, oblečení, kancelářských potřebách. Marketingová akce do té doby nevídaná.

Šmoulí mánie měla různé podoby
V dnešní době by se dali Šmoulové přirovnat k úspěchu Pokémonů, nebo třeba Simpsonových.
Ale ve své době byly něčím novým.
Modří skřítkové v bílých nohavičkách přecházejících do bot, kteří se svými jmény trochu podobali jménům trpaslíků od Sněhurky. Jméno vyjadřovalo jejich charakter, případně postavení mezi Šmouly.
V každém dílu jsme tak měli možnost poznávat Šmoulinku, Taťku Šmoulu, Mrzouta, Koumáka, jedinou Šmoulinku ve vesnici a mnoho dalších. V každém dílu byl příběh i s ponaučením, to vše zabalené do zábavy a vtipu. Který dnešní seriál dokáže bez přehnaného násilí učit děti opatrnosti? Který jiný seriál má naději pobavit stejně i po letech?
Šmoulové byli kultem. Ač se to dnes tak nezdá, byli tím, co nám ukázalo, jak to chodí v kapitalismu. Hlavně tedy těmi akcemi okolo nich, prodejem propagačních předmětů a předmětů s jejich motem. Protože samotný obsah Šmoulů je spíše komunistický.
Šmoulové nemají soukromé vlastnictví v té podobě, jak ho známe dnes. Jsou vlastně takovou ideální komunistickou kolonií, kde každý dělá, co nejlépe umí a poskytuje to bez nějakých nároků ostatním. Komunita, která sice při podstatných rozhodnutích dělá "sněmy lidu", kde se ptá na názor, ale ve výsledku rozhoduje nejpodstatnější měrou Taťka Šmoula, jakožto nejmoudřejší.

Taťka Šmoula
Jako kontrast k poklidné a mírumilovné šmoulí vesničce působí čaroděj Gargamel se svým kocourem, kteří se naopak snaží Šmouly chytat a (neúspěšně) je uvařit. Jde mu jen o vlastní zisk a prospěch, je zlý a nemá rád Šmouly.
Politický podtext je zřejmý, ale v očích dětí, které tento seriál převážně sledovaly, se ztrácí v idylce vesničky, kde si všichni pomáhají a ten zlý ošklivý Gargamel jim to nepřeje.
Ve výsledku je jedno za jakým účelem ukázání čeho se Šmoulové stvořili. Jde o to, jak dobře to vyšlo. Šmoulové se pevně do našeho podvědomí zapsali nesmrtelnými hláškami typu "nemám rád Šmouly", usídlili se ve vzpomínkách na naše dětství a stali se legendou.
Proč? Protože mají příběh, vtip a i po letech kouzlo pohádky.
Šmoulové vznikli v roce 1958. Pierre Culliford z Bruselu tehdy nakreslil pod značkou Peyo další díl comicsu s názvem Johan a Pirlonit. Díl se jmenoval "Flétna a šest Šmoulů". Tak poprvé spatřili světlo světa modří skřítci. Objevili se zde ve vedlejší roli, ale jak jejich obliba stoupala, stali se sami hlavními hrdiny comicsů a později animovaných seriálů a filmů.

Skandující Šmoulové
Postupem času se stali světově známými a ještě dnes se jejich figurky prodávají v mnoha zemích. Přesto nemájí jednotné jméno. U nás se jim říká Šmoulové, německy Schlumpf, belgicky Schtroumpf, italsky Puffi, španělsky Pitufos, anglicky Smurf a japonsky Sumafu.
V roce 1983 a 1988 se stali též námětem pro figurky v Kinder Vejcích. Ještě dnes se s jejich motivem často setkáváme. Prodává se šmoulí zmrzlina (celá modrá, samozřejmě), počítačové hry a figurka Šmouly s kladivem se dokonce stala trofejí, kterou každoročně uděluje známý časopis "Pop Rocky", nejoblíbenějším umělcům a sportovcům.
Do češtiny je nedabovali známí herci jako Brodský (Taťka Šmoula), Molavcová (Šmoulinka), Havelka (Koumák) a mnoho dalších
...Klikněte pro detailFoto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto
Foto Foto
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama